Választási rendszer Mo-n

 
 
A magyar alkotmány szerint a választójog általános és egyenlő, a szavazás közvetlen és titkos. Magyarországon négyévente kell országgyűlési és önkormányzati választásokat tartani; a szavazás időpontját legkésőbb 72 nappal a választások első fordulója előtt a köztársasági elnök  tűzi ki.
 
 

forrás:wikipédia

 

Magyarország államformája 1989. október 23. óta alkotmányos parlamentáris képviseleti demokrácián alapuló köztársaság. A politikai rendszert a rendszerváltás során, 1989-ben nyugatnémet mintára hozták létre. Eszerint a magyar parlament egykamarás, az Országgyűlést négy évente parlamenti választások során választja a nép. Az Országgyűlés hozza meg a törvényeket, és 2/3-os többséggel módosíthatja az alkotmányt.

A magyar országgyűlés kívül és belül
 

A választások 2010 április 11-én:

Kisorsolta pénteken (április 2-án) az Országos Választási Bizottság, hogy a milyen sorrendben szerepel majd az országos listát állító 6 párt a választási szavazólapokon. A sorrend a következő lett: Jobbik, Fidesz-KDNP, MDF, Civil Mozgalom, MSZP és Lehet Más a Politika.

Esélyek:

A 2010 márciusának harmadik hetében végzett GALLUP közvéleménykutatások szerint A teljes népességben a Fidesz szavazóinak aránya 45%-os, az MSZP és a Jobbik iránti preferenciáját egyaránt 10-10% nyilvánította ki. Az LMP-re a kérdezettek 3%-a, az MDF-re 1% voksolna.

Korábbi választások eredményei

forrás:Történelem Klub